Sewing | fashion kurz basic (Style Cookbook) 1. report

08.09.2015 13:38


Přeji krásné sobotní ráno, které bude dnes na blogu věnované prvnímu článku o BASIC kurzu šití, na který už od léta chodím do Institutu módní tvorby. Je to kurz pro začátečníky a já jsem si řekla, že to je přesně to pravé pro mě. Jak víte, tak jsem se pár měsíců učila základy jako samouk podle knížek, návodů z Pinterestu či videí na Youtube a je to jedna z cest, kterou se můžete také vydat, abyste si vyzkoušeli, jestli by vás šití vůbec bavilo. Já jsem se rozhodla ke svému samostudiu vyzkoušet i kurz šití a to hlavně z toho důvodu, že to chci dělat správně a naučit se něco víc o konstrukci střihů, o materiálech a hlavně okoukat co nejvíc fíglů od profesionálů, kteří nás v kurzu učí. 
 
Součástí celého půlročního kurzu je řada přednášek a workshopů a samozřejmě i realizace vlastních modelů pod dohledem zkušeného návrháře. Mně osobně vyhovuje hlavně to, že lekce je jednou týdně, trvá tři hodiny a celý kurz probíhá v malé skupince max. 5 osob.

Ještě předtím, než jsme začali vytvářet svůj první model, jsme měli několik přednášek. Pro mě byla rozhodně nejzajímavější přednáška o materiálech s návrhářkou Ditou Petrusovou Filipovou, protože materiály jsou pro mě stále jedna velká neznámá. S holkama jsme si mohly všechny materiály osahat, vzít si vzorky a dělat si k nim poznámky. Také jsme se naučili dělat spalovací zkoušku, podle které lze zhruba stanovit příslušnost textilního vlákna do určité skupiny a zjistit tak, jestli máte v ruce například vlnu nebo nějakou umělotinu. 
 
Na dalších přednáškách jsme se dozvěděli, kde v Praze nakupovat látky a na co si dát při nákupu látky pozor a také jak správně brát tělesné míry. Jedna přednáška byla věnována i historii módy a další základům módní kresby, která mi vůbec nejde (a proto na fotkách můžete vidět dvě kresby mé spolukurzistky Markéty, která je na tom s kreslením mnohem lépe než já). Po těchto základech jsme se konečně dostali k realizaci prvního modelu, na což jsem se těšila asi nejvíc.

REALIZACE

Na realizaci prvního modelu jsem se těšila nejvíce, jak už jsem psala v předchozím odstavci. Dlouho jsem přemýšlela, jaký bude můj první model a rozhodla jsem se ušít teplejší podzimní sukni, na kterou jsem měla už dlouho zálusk. Jako první jsem si musela nakreslit návrh sukně a to i přesto, že jsem měla fotku z Pinterestu, jak má sukně vypadat. Návrh jsem musela nakreslit jak z přední strany, tak ze zadní, abych si ujasnila, kudy přesně povedou jednotlivé díly, kde budou záševky, zip či rozparek. 
 
Poté přišla na řadu výroba střihu a jeho úprava na mé míry, což mě velice bavilo. Je to hlavně o počítání a rýsování, pokud si střih vyrábíte od nuly nebo o úpravě stávajícího střihu, pokud máte již nějaký střih koupený třeba z Burdy a chcete si ho upravit na své míry. Pro mě osobně byla tohle velmi zajímavá část. Na fotkách níže můžete vidět, jak výroba střihu probíhala. Já jsem si vybrala poměrně náročnou sukni, která se skládá z mnoha dílů (já jsem ji přejmenovala na puzzle sukni) a proto bylo důležité zamyslet se i nad tím, jak na sebe budou navazovat švy a hlavně jestli švy u sešití několika dílů nebudou dělat neplechu kvůli tloušťce látky - tohle jsou zrovna ty věci, nad kterými jsem nikdy dřív nepřemýšlela a které se z videa na Youtube nenaučíte. 
 
Já jsem si tedy upravila střih na své míry a poté jsem si na něj rozkreslila jednotlivé díly sukně a jednoduše jsem střih rozstříhala na příslušné díly. Poté jsem jednotlivé díly překreslila na látku a zakreslila přídavky. Pak přišlo na řadu stříhání a nekonečné hodiny stehování, zkoušení, úprav a sešívání, rozžehlování či párání. Na poslední fotce můžete vidět rozpracovanou sukni s nastehovaným pasem. V příští realizaci budu vytvářet a všívat podšívku, zip a pas a pak vám určitě ukážu sukni hotovou v nějakém outfitovém článku :-)
To je ode mě zatím vše a já se vám určitě zase za měsíc ozvu s reportem z kurzu a s tím, jak pokračují naše realizace.

Celý report naleznete pod odkazem: http://www.stylecookbook.cz/2015/09/sewing-fashion-kurz-basic.html