Rozhovor s modistkou Lucií Fraňkovou

24.08.2012 11:30

Lucie Fraňková patří mezi nejuznávanější modistky v České republice. Spolupracuje s módními návrhářii a zároveň se věnuje autorské tvorbě.  Je nám proto velkou ctí, že si pro spolupráci vybrala právě atelier Clarisse. S Lucií Fraňkovou se můžete pravidelně setkávat od září 2012 v našem ateliéru. Nově otevíráme modistický kurz pro všechny nadšence, kteří touží se naučit modistické řemeslo pod vedením zkušené modistky.

Lucko od 13.9. startuje v našem ateliéru nově modistický kurz se zaměřením na plstěné klobouky. Na co se můžou studenti v programu těšit a jaká bude náplň jednotlivých kurzů?

V úvodní hodině kurzu se zaměřením na plstěné klobouky budu povídat o tvarování klobouků a názorně předvedu ukázky postupu napařování širáku i klobouku s malou krempu. Pro inspiraci ukáži fotky mojí práce a dámy si budou moci různé typy klobouků vyzkoušet. Zvolíme tvar, připravíme si návrhy a budeme se moci pustit do díla :-) V následujících dvou týdnech se budeme zabývat napařováním, tvarováním materiálu, dáme formu krempě, budeme všívat ripsovou stuhu... A v poslední části tohoto kurzu můžeme dát prostor fantazii – budeme klobouky zdobit.

V pokračovacím kurzu se zaměřením na látkové klobouky představím několik možností výroby. Zajímavější bude slavnostnější varianta, kdy bude klobouk potažený látkou. V úvodní hodině si připravíme konstrukci - plstěnkový základ, se kterým budeme pracovat po celou dobu kurzu. V dalších hodinách se budeme učit potahovat celý klobouk látkou, následně jej lemovat, zdobit a také podšívkovat.

Co je všechno potřeba k výrobě klobouku?

K vytvarování klobouku je potřeba dřevěná forma nebo sestava forem vybraného tvaru a odpovídající velikosti, dále pak plstěný polotovar, žehlička, škrob, napínáčky, špendlíky, stuhy.
Dále je třeba všít ripsovou stuhu, takže kromě jí je potřeba krejčovský metr, špendlíky, křída, k vystužení se používá někdy i drát.
Ke zdobení klobouku těžko psát seznam, protože nápady můžou být různé, někdy i hodně divoké :-) Většinou používám látku, kterou doplňuji něčím dalším …můžou to být knoflíky, peří, různé přírodniny, plsť v jiných barvách, kůže… nebo je možné klobouk pomalovat (barvy na textil) nebo pošít korálky/flirty… 

Začínáme tvorbou plstěného klobouku. Je kurz vhodný pro začátečníky?

Určitě. Vše předem ukážu a vysvětlím, běhěm samotné práce klientů budu radit a asistovat :-)
Při osvojení postupu práce s formami na plstěném klobouku budou ostatní materiály snadněji zvladatelné.

Co bude absolvent tvého kurzu umět?

Absolvent kurzu se naučí pracovat s formami a plstí. Bude vědět, kam a jak střihnout, aby se z pruhu látky stal klobouk. Když bude potřebovat klobouk pro nějakou speciální příležitost, bude si jej sám umět vyrobit. A hlavně má možnost si vyzkoušet řemeslo, které v dnešní době není už moc běžné.

Jsou lehčí plstěné nebo látkové klobouky?

Nedokáži říct, které klobouky jsou jednodušší – u obou variant nás občas může potkat nějaký zádrhel :-) Ale pro snadnější osvojení si a pochopení postupu jsem zvolila jako první techniku plstěných klobouků. 

Proč ses rozhodla pro spolupráci právě s naším ateliérem?

Nemusela jsem se rozhodovat dlouho – sympatická Klára, krásné prostředí a možnost předat dál to, co mě baví… Už se těším! 

Jaká je tvoje klientela?

První co mě napadlo 0-100 let :-) Věnuji se především zakázkové výrobě a častěji mě oslovují ženy, jejich povolání jsou různá. Pánské klobouky pro mě nejsou tak zajímavé, protože tam není moc co vymýšlet – muži se drží zajetých stylů a bojí se více odvázat. Vyrábím klobouky také pro filmy, reklamy, divadla a na různé dobové akce. 

Vím o Tobě, že se věnuješ i jiným činnostem. Prozraď nám, co děláš, když netvoříš klobouky?

Kromě výroby klobouků se v poslední době hodně věnuji interiérové malbě – ač se to na první pohled nemusí zdát, tyto činnosti spolu docela souvisí. Jedny z mých nejoblíbenějších klobouků jsou právě ty malované. Z jedné práce čerpám inspiraci pro druhou a naopak.