Rozhovor s majitelkou školy oděvní tvorby Klárou Haunerovou

21.05.2013 13:55

www.prastimedotoho.cz

Adéla: S Klárou _MG_0612_p_2jsem se poznala přes kamarádku Pavlínu, která mi jednoho dne začala líčit, že si šije krásnou sukni a navštěvuje kurz oděvního designu. Jelikož jsem sama šicí antitalent, zaujala mne představa, že existují kurzy, které v jakémkoliv věku podpoří tvořivost, dodají originalitu a naučí Vás nové dovednosti.  Nebo třeba úplně změní to, čemu se v životě věnujete.

Po rozhovoru s Klárou jsem zjistila, že její příběh je velmi zajímavý a že to správné místo pro něj je právě na našem webu.

Má hlavní myšlenka je následující: ne vždy ve svém směřování začnete tím, co je to pravé a finální. Je důležité vydat se na cestu, otevřít se možnostem a dát příležitost zvídavosti. Buďte tedy otevření, věnujte pozornost těm správným signálům a tomu, co říká intuice. A inspirujte se s námi, protože každý příběh je jedinečný :) Jdeme na to!

Jak a kdy vznikl nápad na pořádání kurzů oděvní tvorby?

Myšlenka založení kurzů oděvní tvorby přišla úplnou náhodou. 3 roky zpět jsem studovala na Západočeské univerzitě fashion and shoe design pod vedením paní Doc. Krbcové. Po půl roce jsem jsem ovšem zjistila, že studium mi nic nepřináší a pro vlastní kreativní tvorbu není čas. Rozhodla jsem se studium fashion designu „praštit“ a založila jsem autorskou značku Clarisse. Pod touto značkou jsem tvořila originální modely na speciální příležitosti – především společenské oděvy. Ovšem živit se v Čechách jako oděvní designér není jednoduché. Nastaly problémy s financemi a tak jsem si po večerech přivydělávala výukou klasického šití. Živit se jako módní návrhářka v ČR je hodně obtížné, obnáší to hodně energie a pokud nemáte dobré kontakty do vyšších kruhů, je téměř nemožné vydělávat dobré peníze.

Jaká cesta předcházela tomuto nápadu?

Abych se přiznala, nikdy jsem neměla v úmyslu založit si kurzy oděvního designu. Nikdy by mě to ani nenapadlo. Vše se to tak seběhlo a najednou jsem zjistila, že učím od rána do večera a nestíhám uspokojit poptávku!

Bylo to tak…v roce 2009 jsem pracovala na pozici visual merchandiser pro německý řetězec Van Graaf, ale po půl roce jsem zjistila, že mi tato práce nedává nic nového. Začala jsem se koukat jinde, ale pracovní pozice pro módního návrháře v ČR téměř neexistují. Rozhodla jem se tedy pustit do vlastního podnikání. Nejprve jsem rok zkoušela uspět pod svou značkou Clarisse, ale z té se později stalo jen hobby. Pak mě napadla myšlenka učit klasickému šití.  To mě bavilo, učila jsem v tomto období sama a našla si  díky tomu spoustu současných přátel.  Na šití se mi hlásilo více a více lidí a když už byla situace neúnosná a musela jsem zájemce  odmítat, rozhodla jsem se pronajmout větší prostory a posunout se z domácího šití na úroveň fashion designu.  Nakonec jsem pro veliký zájem musela hledat další lektory pro uspokojení poptávky. Pak už se otevíraly další a další kurzy s nejrůznějším zaměřením. Šlo to postupně, situace mě donutila se neustále rozšiřovat a rozšiřovat program :)

Kdo byl Tvým prvním klientem?

Přesně kdo byl první si nepamatuji, ale z mých prvních klientů jsou dnes dobří přátelé a dokonce úspěšní návrháři.

Co je Tvou hlavní myšlenkou pro to, čemu se věnuješ?

Smyslem mé práce je vzdělávat smysluplně mladé lidi v oblasti fashion designu a fashion marketingu. Prošla jsem řadou škol  v Čechách i v zahraničí a snažím se získané poznatky uplatňovat v ateliéru. V Čechách stále chybí kvalitní výuka srovnatelná se zahraničím. Mým cílem je, aby z našeho ateliéru odcházeli talentovaní lidi s nadšením pro módu a  hlavně aby se dokázali uplatnit na mezinárodní scéně.  K tomu samozřejmě potřebují vzdělání, zkušenosti a v neposlední řadě kontakty. My jim poskytneme potřebné znalosti a předáme naše získané zkušenosti. Poté už je na nich, jakou cestou se vydají.

Dá se tedy nějak shrnout, pro koho jsou kurzy určeny?

Náš ateliér je pro všechny nadšence módní tvorby, ať už se jedná o začátečníky nebo o zkušenější designéry. Vítáme všechny.

leden - březen

A nějaké motto:)

Každý může být oděvním designérem! Zrealizujte Vaše sny a proměňte pouhé skici ve skutečné modely!

Jaké projekty Ti přináší největší radost?

Největší radost mám z toho, když od nás studenti pokračují na prestižní zahraniční školy s oděvním zaměřením, případně po absolvování založí vlastní fungující oděvní značku. Největší radost je ta, když mohu své zkušenosti předávat dalším a pomoci jim tak v cestě za svým snem.

Co bys vzkázala těm, kteří by rádi do něčeho praštili?

Hodně štěstí, chuť do práce, dobré kontakty a především trpělivost! Ale nebudu radit, že se vším máte „praštit“ a jít do toho hlava nehlava. Je potřeba zachovat chladnou hlavu a svůj projekt nejprve potřebně zanalyzovat!

Co se Ti líbí na projektu praštímedotoho?

Projekt prastimedotoho je velikou inspirací pro všechny, kdo se rozhodli změnit svůj život a začít jinak a lépe. Věřím, že pro všechny, co se rozhodují do něčeho praštit je velice motivující číst příběhy těch, co to dokázali.

Děkujeme za rozhovor! 933974_610485965647612_1155092757_n