Představujeme: Yvona Bujnová

30.12.2011 11:21

Yvona Bujnová  je absolventkou Kurzu kreativního šití Kláry Haunerové v roce 2011. Má dvě dospělé děti, dceru a syna, na které od malička šila sukýnky, kalhoty, halenky a jiné oblečení. Obě děti se nyní v dospělém věku věnují závodnímu tanci (latinsko - americkým a standardním tancům) na nejvyšší úrovni. Díky nim se Yvona začala věnovat a zhotovovat taneční kostýmy.  

Jak dlouho se věnujete oděvní tvorbě? 

Oděvní tvorbě se věnuji od narození mých dětí, tedy více než 20 let.

Jak Vás napadla myšlenka přihlásit se na Kurzy oděvní tvorby?

 

Na internetu jsem hledala pro sebe nějaký kurz, který by mi umožnil se v mých dovednostech ještě posunout o kus dále. Náhodou jsem našla Kurz kreativního šití Klárky Haunerové a bylo rozhodnuto. Velice mne zaujalo právě to "kreativní". Chtěla jsem si rozšířit obzory a povedlo se. Klárka mi ušila kurz přímo na míru což mi velice vyhovovalo.

 

 

Co jste si z kurzu odnesla?

 

Získala jsem trochu jiný pohled na možnosti, jak si v některých případech zkvalitnit a urychlit tvorbu. Např. co se týče i technického vybavení. Díky kurzu jsem si pořídila velmi dobré obnitkovací a začišťovací stroje. Vše jsem do té doby šila na svém, byť kvalitním stroji. Zvládal i velmi pružné látky (stretche) a nijak zvlášť jsem netoužila po obnitkovacím stroji Overlocku a začišťovacím stroji Coverlocku. Oba mám již nyní ve své sbírce strojů a nedám na ně dopustit. Získala jsem díky nim na rychlosti. Látky, které to potřebují nemusím nejdříve obnitkovat a poté sešít, ale jmenované stroje dělají oboje najednou a u pružných látek jejich pružnost zachovají. Vše jsem dostala díky Klárce i s velmi dobrým výkladem a ukázkou jak s nimi pracovat.

Kurz mi pomohl i s novým pohledem na tvorbu střihů, novými možnostmi ujednodušení si složitějších modelů.

Spolu s Klárkou jsme v něm také přímo vytvořily model závodních šatů, které jsou k vidění ve fotogalerii. Dcera s nimi měla úspěch jak taneční, tak i okolí se velice líbily (oranžové šaty zdobené černou krajkou u výstřihu a poníženém pase a zdobené oranžovými květy). Dále je v ní možno shlédnout i malou ukázku z mé tvorby.

 

Zaměřujete se na taneční šaty? Taneční šaty jsou náročnou disciplínou. Návrhář musí brát ohled na tanečníka, který se v oděvu musí cítit dobře a nesmí ho omezovat v pohybu. Jaké materiály na šaty požíváte?

Ve své tvorbě se nyní nejvíce zaměřuji na již výše zmíněné taneční šaty, které šiji z drahých, ale kvalitních látek ze specializovaných prodejen. Jedná se o pružné lycry, crepy, různé krajky, síťovinu, třásně aj. Ke zdobení používám broušené kameny, flitry, korálky, perličky. K tomu všemu též patří kvalitní lepidla, nitě, nůžky apod.

Šaty tanečníka opravdu nesmí nikdé škrtit, táhnout nebo být naopak příliš volné. Musí mu prostě sednout tak, aby podpořily jeho výkon. U těchto šatů jak dámských tak pánských jsou určitá specifika. Jako např. všívané podprsenky do šatů, vyšívané puky u kalhot, předpisové dodržení zakrytí určitých partii těla, aj.

 

Kolik tanečních šatů už jste odhadem našila?

Z mé dílny vyšlo již na cca 33 dámských latinských šatů, cca troje dámské standardní šaty, cca 20 pánských latinských košil a cca 20 ks pánských tanečních kalhot. K tomu vyrábím i doplňky tj. ozdoby na krk, ruce, naušnice a zdobím i obuv.

 

Šaty šijete především dceři a synovi na taneční soutěže, jakých významných se zúčastnili?

Jezdí soutěže téměř po celé ČR, ale zúčastní se i zahraničních soutěží např. v Berlíně, Vídni, Stuttgartu což je druhá největší soutěž na světě s velmi dobrou úrovní. Do budoucna se připravují na vrcholnou taneční soutěž v Anglii v Blackpoolu.

 

Plánujete šít taneční či společenské šaty na zakázku?

Zatím jsem o to neuvažovala, neboť kromě této velké záliby mám i své povolání, takže šiji hlavně na své děti a jejich partnery a na pár jejich kamarádů.

 

 

Představte nám své plány do budoucna?

Moje plány do budoucna jsou, že pokud budu mít sílu a čas, kterého mám jako mnoho lidí velký nedostatek, tak ušít ještě mnoho zajímavých modelů, kterými se budu moci na prestižních soutěžích pochlubit prostřednictvím svých dětí.

 

Kurz oděvní tvorby Klárky Haunerové mohu vřele doporučit. Odnesete si možnost vytvořit pro sebe či své blízké řadu zajímavých modelů.

Tímto Klárce ještě jednou děkuji a věřím, že se znovu určitě při nějaké tvorbě sejdeme.

 

Děkujeme za poskytnutí rozhovoru a přejeme hodně štěstí v budoucí tvorbě. Fashion ateliér