Představujeme : Yevgeniya Klochay

10.05.2012 16:02

"Narodila jsem se na Ukrajině, ale v Čechách žiji již 12 let. Absolvovala jsem tříměsíční kurz oděvní tvorby u Kláry Haunerové a po té jsem k ní nastoupila na roční praxi do ateliéru a pracovala jsem pro její značku Clarisse. Je mi 21 let, studuji na Vysoké škole ekonomické, ale od října začínám studium fashion businessu na vysoké škole Istituto Marangoni v Miláně. V dnešní době pracuji jako stylistka soutěžících v Hlasu Československa a v budoucnu určitě plánuji věnovat se módě. "

                       
                                                                
Jak tě napadla myšlenka přihlásit se na kurzy oděvní tvorby?

Už od mých 10ti let jsem se zajímala o módu, jen jsem se nemohla rozhodnout, čemu přesně se v tomto oboru chci věnovat. Věděla jsem, že ať budu fashion manažer nebo stylista, tak musím rozumět látkám, výrobě a vědět, jak vlastně takový oděv vůbec vzniká. Takže jsem začala na internetu hledat kurzy šití v Praze. Nabídka kurzů a přístup Kláry Haunerové mě zaujaly nejvíce, takže jsem se nakonec rozhodla pro ně.

Co byl tvůj první ušitý výrobek v kurzu?

Poprvé jsem se učila šít sukni, protože mi to přišlo jako nejlehčí volba. Naučila jsem se hned na prvním výrobku, jak všívat zip a pracovat s podšívkou, ale trvalo mi až 4 setkání, než jsem výrobek dokončila. Byla jsem z něj tak nadšená, že ho ještě doteď mám vystavený ve studiu.Jaký styl tě charakterizuje?

Řekla bych, že nemám nějaký určitý styl. Někdy si na sebe můžu vzít džíny pánského střihu a kecky a jindy zase elegantní šatičky. Jsem dost emocionální člověk, takže u mě vše záleží na náladě. Každopádně doporučuji se držet pravidla ''tří barev''.

Kde nacházíš inspiraci pro svou tvorbu?

Nejvíce mě inspiruje moje maminka a její osobitý styl. Ráda si také kupuji zahraniční módní časopisy a sleduji přehlídky módních návrhářů na internetu.

Jaké znalosti jsi získala v rámci kurzu a své praxe?

Naučila jsem se ovládat šicí stroje, rozeznávat materiály a pracovat s nimi. Během praxe v ateliéru u Kláry Haunerové jsem se naučila komunikovat se zákazníky, rozvinula si marketingové znalosti a poznala mnoho zajímavých lidí, kteří mě inspirují dodnes.

Jaké je tvé uplatnění v současné době?

V současné době studuji a pracuji jako stylistka v Hlase Československa, což je televizní pořad, jejímž hlavním úkolem je najít nejlepší hlas obou zemí. Vysílá se v České republice na TV Nova a na Slovensku na Markíze. Mým úkolem je vytvářet stylingy soutěžících.Jaké zkušenosti jsi získala jako stylistka v Hlase Československa?

Během natáčení se ze mě stal trochu workoholik a nemyslím na nic jiného než na svou práci. Naučila jsem se pracovat pod stresem a všechny úkoly vypracovávat velmi rychle a pečlivě protože během přímého přenosu není čas na dlouhé rozjímání. Určitě jsem se zdokonalila v komunikaci s lidmi, každodenně se setkávám s tím, že svůj názor musím obhájit a přesvědčit o něm hned několik lidí. Skoro každý den uplatňuji návyky z kurzů a občas vytvořím i něco individuálního pro některého ze soutěžících.

A představ nám své plány do budoucna?

Od října nastupuji na novou školu a budu studovat obor fashion business. Ráda bych pokračovala v práci stylistky nebo našla uplatnění ve fashion marketingu v nějaké mezinárodní značce. Každopádně svůj život chci spojit s módním oborem a jsem ráda, že mě má rodina a přátelé podporují.