Představujeme: Jan Strejček

22.11.2011 09:30

Jan Strejček patří od začátku k výrazným talentům našich fashion kurzů, především pro jeho výrazný rukopis, smysl pro detail a  preciznost s jakou pracuje na své tvorbě. Modely vyzdvihují  ženské křivky, jsou střihově odlišné a současně nositelné. Jan se zároveň věnuje i sportovní módě, kterou rafinovaně propojuje s elegancí. Věřím, že v budoucnu bude značka SABAS (značka, pod kterou J. Strejček tvoří) představovat vysokou prestiž a luxus, který nebude pro každého.

Jak tě napadla myšlenka přihlásit se na kurzy oděvní tvorby? Na kurzy oděvní tvorby jsem se rozhodl přihlásit v okamžiku, kdy jsem cítil, že od kresby návrhů se potřebuji posunout dál k jejich realizaci. Navíc mě čekaly ještě přijímací zkoušky na VOŠON a potřeboval jsem zvládnout alespoň základy šití kvůli talentové zkoušce. Na školu jsem byl nakonec přijat, ale během kurzu jsem zjistil, že mi dává mnohem víc, než co by mi mohla dát jakákoliv škola. Takže jsem se rozhodl pokračovat v kurzech a ke studiu na škole nenastoupit. Mám pocit, že to byla dobrá volba.

Co byl tvůj první ušitý výrobek?

Během týdenního fashion kurzu jsem šil koktejlové šaty z tmavě hnědého vzorovaného saténu, na kterých je ručně našívaná červená krajka a k nim dále saténový pásek s krajkovou aplikací na boku. Původní záměr vypadal jinak, ale během výběru látek jsem se rozhodl k pár změnám.

Jak dlouho jsi šil svůj první model?

První model mi včetně střihu zabral celý týdenní kurz, což mne překvapilo. Konečné práce jsem potom dodělával ještě doma, ale u naprostého začátečníka se asi dalo čekat, že to potrvá déle. Trochu jsem na začátku kurzu přecenil své schopnosti. Chtěl jsem ušít šaty a potom ještě minimálně sako, ale bylo to dáno tím, že jsem o šití v podstatě nic nevěděl.

 

Jak dlouho ti trvá módní skica?

Takový ten rychlý náčrt tužkou, abych zachytil nějaký nápad, než ho zapomenu, ten mám během dvou minut hotový. Tedy přibližně, nikdy jsem si čas neměřil. Potom záleží, jak ho dál budu zpracovávat. Většinou skicu překreslím s detailnějším propracováním pastelkami, to taky trvá pár minut . A pokud se rozhodnu pro ještě lepší zpracování akvarelem, tam musím počítat přibližně půl hodiny. Ve výsledku však cesta k finálnímu návrhu trvá delší dobu, protože když se nápad v hlavě rozleží, udělám třeba pár změn. 

Jaký styl tě charakterizuje?

Ani nevím, jestli mám nějaký určitý styl. Ale mám rád elegnantní módu a čisté linie.

Jak bys charakterizoval ženy, pro které módu tvoříš?

Móda by měla být pro všechny. Myslím, že ženy, pro které tvořím, jsou silné a sebevědomé. Takové ženy s přirozenou elegancí a šarmem.

Kde nacházíš inspiraci pro svou tvorbu?

Nejspíš všude, kam se podívám. Ve filmu, v časopisech, na internetu. Poslední jmenovaný je snad nejširší zdroj inspirace. Ale potom také hodně v přírodě, ve městě. Všude mě zaujme nějaký detail, nějaký tvar. A ten pak mohu promítnout do své tvorby. Nebo třeba mohu zachytit náladu z oblíbeného filmu, něčí osobnost apod. Právě na základě jedné ženy a filmu s ní spojeným v současné době chystám kolekci, kterou bych rád prezentoval na jaře během své autorské přehlídky.

Kdo je tvým vzorem v oblasti módy?

Těch vzorů je víc. Za všechny mohu jmenovat Coco Chanel nebo Hanu Podolskou, která dokázala vybudovat uznávaný módní salon a české módě dala světovou úroveň. Její životní příběh a osud salonu nekončí bohužel dobře, ale svou snahou a odhodláním mi jde příkladem.

Jak se vidí Jan Strejček za 10 let?

Za deset let bych se nejraději viděl jako respektovaný módní návrhář v čele silné oděvní značky. Uvidíme, jaká bude realita, ale vždycky jsem si šel za svým cílem. Kdybych si stanovil nějaký lehce dosažitelný cíl, asi by mě tolik jeho splnění netěšilo. Těžké cíle mě ženou kupředu.

Co vzkáže Jan Strejček mladým návrhářům?

Asi aby se nebáli jít za svým cílem, ať je jakkoliv vysoký. 

web designera Jana strejčka: www.sabas.cz

Děkujeme za poskytnutí rozhovoru a přejeme hodně štěstí v budoucí tvorbě. Fashion ateliér