KURZY ODĚVNÍ TVORBY: KREATIVNÍ STŘIH S PAVLEM BERKYM (Fashionbook.cz)

01.05.2015 11:24

Text: Karolina Krupkova 
foto: Karolina Krupková

Nejdříve jsem pro vás chtěla napsat podrobný návod na vytvoření vlastního kreativního střihu. V polovině kurzu s Pavlem Berkym, který jsem absolvovala v ateliéru Clarisse, mi však došlo, že to nebude jen tak. A tak se podělím jen o to, co jsem si stihla zapamatovat a především pochopit.

1

2

Tvorba kreativních střihů se na českých školách neučí. Kurzy oděvní tvorby v ateliéru Clarisse jsou tak vzácnou výjimkou. Oblečení ušité podle drappingu a kreativního střihu je něco, co většina z nás v šatníku nemá. Jedná se o oděvy, které jsou ušité přímo na míru a berou v potaz každý záhyb vašeho těla. Tímto způsobem se šije ve slavných módních domech a patří k jedné ze základních podmínek haute couture. Díky této formě střihu odpadá veškeré počítání a rýsování, kterému se při tvorbě klasického střihu nelze vyhnout. Tvoří se přímo na figuríně a můžete si tak dovolit prakticky cokoli – vymýšlet možné i nemožné kreace, které byste museli při rýsování klasického střihu složitě vypočítávat.

IMG_2623 (Kopírovat)

IMG_2645 (Kopírovat)

Pomocí kreativních střihů a drappingu šije i návrhář Pavel Berky. Pro každou zákaznici vytvoří pomocí obyčejné vaty a potravinářské fólie figurínu přesně podle těla každé zákaznice. Sledovat Pavla při práci je navíc samo o sobě neopakovatelným zážitkem – figurínu oslovuje Helena, neustále nám připomíná, že je třeba „být kreativní“, že vše, co děláme, „musí vypadat nejen funkčně, ale i esteticky“, a na každém záhybu si dává pečlivě záležet.

IMG_2651 (Kopírovat)

IMG_2656 (Kopírovat)

Při absolvování kurzu kreativního střihu vám dojde, že veškeré korzety, které jste dosud viděli v půjčovnách svatebních a maturitních šatů, jsou od základu špatně ušité. Střih správného korzetu musí procházet přes tři hlavní body – prsní hroty (mimo krejčovskou hantýrku prostě bradavky), pas a boky. Díky kreativnímu střihu můžeme vymyslet korzet, který bude sešitý třeba i z tisíce kusů. Čím více kusů ho bude tvořit, tím lépe lépe vám padne. Ovšem sešití takového kreativního modelu dá velké množství práce. Když vám Pavel Berky vypráví o sešívání jednotlivých vrstev centimetr po centimetru a o všech možných i nemožných vychytávkách se žehličkou, dojde vám, v čem spočívá cena šatů šitých na míru. A že v některých případech není vůbec přehnaná.

IMG_2665 (Kopírovat)

IMG_2897 (Kopírovat)

IMG_2914 (Kopírovat)

IMG_2948 (Kopírovat)

IMG_2955 (Kopírovat)

IMG_2961 (Kopírovat)

Pokochejte se krásnou krejčovinou a „do it yourself“!

 

Celý článek naleznete zde: http://www.fashionbook.cz/2015/04/29/kurzy-odevni-tvorby-kreativni-strih-s-pavlem-berkym/